فاطمه حقیقت پژوه در آستانه اعدام

تغییر برای برابری -چهارم آذرماه ١٣٨٧ - اخبار به دست آمده حاکی از آن است که حکم اعدام فاطمه پژوه چهارشنبه هفته جاری اجرا خواهد شد.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل فاطمه پژوه در این رابطه به تغییر برای برابری گفت: "هم بندی فاطمه پژوه از زندان اوین اطلاع داده است که وی به اجرای احکام زندان فراخوانده شده است." خرمشاهی افزود حکم اجرای اعدام موکل اش به وی ابلاغ نشده است ولی پیش از این نیز در چند پرونده ای که وکالت آن را بر عهده داشته است بدون اطلاع وی حکم موکلانش به اجرا در آمده است.

خرمشاهی که هم اکنون در سفر است افزود : " پیگیری برای کسب اخبار دقیق در این زمینه را آغاز کرده ام اما روال قانونی این است که پیش از اجرای حکم متهم، باید وکیل وی طی ابلاغ کتبی در جریان قرار داده شود تا اگر محکوم به اعدام کاری داشته باشد با خانواده و وکیل خود در تماس باشد. از سویی شاید بتوان در آخرین دقایق و لحظات هم اقدامی برای نجات جان وی انجام داد و این حقی است که قانون دراختیار متهمین قرار داده است و امیدوارم اگر این خبر صحت دارد هر چه سریع تر به من ابلاغ شود تا در اندک زمان باقی مانده بتوانیم تمام تلاش خود را به کار بگیریم."

این وکیل دادگستری در رابطه با واکنش خانواده مقتول به تلاش های انجام شده برای کسب رضایت گفت: " معمولا خانواده اولیای دم به دلیل شرایط خاص برای رضایت دادن روی خوش نشان نمی دهند و این امر مختص به خانواده فاطمه نیست اما تا جایی که اطلاع دارم مادر مقتول به دنبال قصاص فاطمه نبود و نظرش این بود که فاطمه در زندان بماند و قصاص نشود. اما ظاهرا به یکی از اقوامش برای اجرای حکم وکالت داده است."

وی همچنین به مراجعات مکرر دختر کوچک فاطمه برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول اشاره کرد و گفت ظاهرا خانواده مقتول تمایلی به رضایت ندارند.

فاطمه پژوه به جرم قتل همسر صیغه ای خود به اعدام محکوم شده است. وی در شرایطی که همسر خود را در حال تجاوز به دختر 14 ساله اش دید اقدام به کشتن وی کرد و تا کنون چند بار تا پای چوبه ی دار رفته است اما به خاطر نامه ای که دخترش خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشته بود حکم متوقف شد. فاطمه در سال 1381 محکوم به اعدام شده بود و این حکم در مهرماه سال 1383 با اعتراضات گسترده فعالین حقوق بشر و درخواست فوری عفو بین الملل یک روز پیش از اجرا متوقف شد. سال 1385 نیز بار دیگر فاطمه پژوه در آستانه ی اعدام قرار گرفته بود.

در همین رابطه )
-چهار شنبه های نحس :اعدام می شود؟اعدام نمی شود؟

پی نوشت )
فاطمه نیمه های شب با سر و صدای یک زن از خواب بیدار می شود،بدنبال صدا از پنجره بیرون را نگاه می کند ، ”صدا از بیرون  خانه نبود“ ، نوری از اتاق دخترش بیرون آمده بود.در را باز می کند و با صحنه ای غیر قابل تحمل روبرو می شود : ”او در حال تعرض به دخترم بود“ .....

چهارشنبه - ششم آذر ماه ۱۳۸۷) : فاطمه حقیقت پژوه اعدام شد.

ماده ۶۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران) : هر کس که برای دفاع از جان،آزادی تن و ناموس خود مرتکب قتل شود شامل حکم قصاص نمی شود.

/ 0 نظر / 15 بازدید